Setkání 3/2018

při SOŠ energetické a stavební, OA a SZŠ, Chomutov, p.o.

https://www.esoz-projekty.cz

“Perný týden”

Dvanáct žáků z polského Morągu a stejný počet žáků ze SOŠ energetické a stavební, OA a SZŠ, Chomutov absolvovalo náročný týden v projektu Where I live … s tématem “Vliv přírody na člověka a člověka na přírodu”.

  • Pondělí bylo ve znamení vzájemného představování, prezentací o městě a širším okolí, prohlídky školy a v neposlední řadě o společné práci na environmentálním testu. Odpolední program se odehrával především ve Staré Vsi Podkrušnohorského zooparku. Profesionálně připravený program nechal nahlédnout do dávných časů. Praktická část zahrnovala i tradiční pečení perníčků na Velikonoce. Celý program (včetně testu a jeho vyhodnocení) probíhal v angličtině. Za odměnu se žáci večer utkali v bowlingu.
  • Tématem úterního dne byla energie. Dopoledne všichni absolvovali přednášku na téma obnovitelných energií, neobnovitelných zdrojů, ale také energii v nás a kolem nás. Nevlídné odpolední počasí nás neodradilo od prohlídky dolů v oblasti Málkova a Března. Uvítal nás zde pan Kopecký ze společnosti Severočeské doly, který nás seznámil s těžbou hnědého uhlí v praxi. Večer byl zakončen sportovními aktivitami v tělocvičně OA.
  • Ve středu nás čekal celodenní výlet na Mostecko. Zámek Jezeří a okolí jsme si prohlédli z vyhlídky, navštívili čertovu kapli. Vše bylo provázeno odborným výkladem věnovaným historii, současnosti a informacím k rekultivaci dolu ČSA. Významnou rekultivací je Autodrom Most. Zde jsme se dozvěděli nejen o rekultivačních činnostech, ale i o závodech. Nakonec jsme se stali závodníky, bohužel jen v autobuse a při nízké rychlosti. Snad příště! Prohlídka přesunutého kostela Nanebevzetí panny Marie ukázala, jak zájem celku převýšil repliques de omega zájem jednotlivců a nastínila také snahu opětovně tuto část Mostu uvést v život. Večer proběhl první brainstorming a následovala ukázka slov, která stejně znějí, ale mají v obou jazycích jiný význam.
  • Ani ve čtvrtek nám počasí nepřálo. Dopolední exkurze na vodní dílo Kadaň a prohlídka okolí málem skolila i ty největší otužilce. Bílá tma na horách přiměla organizátory změnit program a místo výjezdu do hor navštívit další královské město, tentokrát Žatec. Paní ředitelka destinační agentury Dolní Poohří nás seznámila s touto destinací. Třešničkou na dortu nám byla také prohlídka zpracování chmele. Večer nás čekala opět energie – tentokrát v rámci bojového umění kyusho, které využívá energetické body na lidském těle.
  • Pátek byl nejnáročnější den. Museli jsme se rozloučit. Týden z nás udělal přátele a zlepšil jazykové a komunikační dovednosti. Navštívili jsme Střední zdravotnickou školu, prohlédli si centrum města, absolvovali druhý brainstorming, seznámili se se vzdělávací soustavou ČR a regionu, obdrželi osvědčení a loučili se s přáteli.

 

Celkový dojem z celého týdne bych shrnula do jednoho slova „jedinečný“. Nečekala bych, že se ze zdánlivě „nudného“ týdne stane jeden z nejlepších v mém životě. Kromě skvělých lidí a programu se také znalosti angličtiny zlepšily u každého z nás. Nemůžu se dočkat další spolupráce.

Kateřina Trejbalová – OA2

Our Message For Future
« z 35 »